Hederskidnappning från skyddat boende

Publicerad 18 augusti 2021 kl 06.05

Inrikes. En massiv polisinsats var i gång på onsdagskvällen efter att en kvinna blivit kidnappad av släkt från skyddat boende. Enligt uppgifter till Expressen ligger hedersmotiv bakom brottet.

Dela artikeln

Polisen har inte velat kommentera fallet närmare.

– Jag kan bara bekräfta att vi utreder ett grovt brott och kan inte säga något mer i nuläget, säger Helena Boström Thomas, presstalesperson för Stockholmspolisen, till Expressen.

Enligt uppgifter till tidningen handlar det dock om att en kvinna blivit kidnappad från ett skyddat boende av släktingar med hedersmotiv.

Även uppgifter till Aftonbladet gör gällande att det rör sig om ett misstänkt människorov.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Förkrossande majoritet för att dra in invandrares medborgarskap

Bara sju procent motsätter sig förslaget. Även invandrarna själva tycker att passen ska makuleras vid fusk och brott.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0