Politiker häktad för 19 grova våldtäkter på äldreboende

Publicerad 7 oktober 2021 kl 13.54

Inrikes. En man i 30-årsåldern, som tidigare varit folkvald för Moderaterna i en kommun i Västra Götaland, har häktats på sannolika skäl misstänkt för 19 grova våldtäkter.

Dela artikeln

De misstänkta brotten ska ha begåtts under åren 2015-2017 på ett äldreboende i Västsverige, där mannen arbetade då.

– Det är ett så pass känsligt läge i utredningen att jag inte kan gå in på detaljer kring hur många målsägande det är eller vilka kopplingar de har till den misstänkte, säger kammaråklagare Hediye Kurt till SVT Nyheter Väst.

Han misstänks också för barnpornografibrott.

Mannen har tidigare varit engagerad i Moderata ungdomsförbundet, Muf, och haft förtroendeuppdrag för Moderaterna i den aktuella kommunen. Bland annat var han nämndeman i hovrätten.

I juni 2019 dömdes mannen till 1,5 års fängelse för grov stöld, narkotikabrott och häleri. Han hade då stulit smycken, kontanter och annat från äldre personer som han besökte i sitt arbete inom hemtjänsten.

Mannen nekar till brott.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA: Fredsavtal nära – två frågor återstår

Kellogg anser att förhandlingarna är inne på slutspurten. "Om vi kan lösa frågorna om Donbas och Zaporizjzja tror jag att resten faller på plats av sig självt".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0