" /> " /> " />

Kostnaderna för socialbidrag skenar i Nässjö

Publicerad 24 augusti 2013 kl 14.48

Ekonomi.Nu kritiseras Nässjö kommun av sina revisorer efter att socialbidragen tredubblats på fem år.

Gilla artikeln på Facebook

När man i småländska Nässjö tittade närmare på hur kommunens kostnader för socialbidrag har utvecklats under den senaste femårsperioden resulterade undersökningen i nedslående siffror. Kostnaden har gått från 14 miljoner kronor 2008 till 43 miljoner kronor under 2013, om kommunens prognoser för resten av året håller.

Enligt Höglandsnytt får 45 procent av socialbidragstagarna i kommunen bidrag därför att de är arbetslösa, medan 16 procent får det på grund av ”bristande kunskaper i svenska”. Andra kategorier som uppbär socialbidrag uppges vara studerande, föräldralediga, missbrukare och personer som ”utsatts för våld i hemmet”.

Efter att kommunens revisorer riktat kritik mot socialförvaltningen lanserar man nu ett åtgärdspaket för att sänka kommunens kostnader för socialbidrag. Som en del i åtgärdspaketet kommer kommunen att anställa fyra personer som ska jobba heltid med att ”förmå socialbidragstagarna att börja försörja sig själva”.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Allt färre svenskar vågar gå ut på kvällen

Alarmerande siffrorna. Nu stannar var tredje ung kvinna inomhus av rädsla för våld.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Ekonomi

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0