Förslaget, som är en del av den omfattande straffreformutredning som nu lagts fram av regeringens särskilda utredare Petra Lundh, innebär att livstids fängelse ska kunna utdömas som samlat straff om flera av de begångna brotten har ett maxstraff på tolv års fängelse.
Det gäller exempelvis synnerligen grov misshandel, grov våldtäkt och grov våldtäkt mot barn. Den som exempelvis döms för minst två grova våldtäkter riskerar därmed livstids fängelse.
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) beskrev reformen som ”den största i modern tid” när han tog emot utredningen.
Totalt föreslås skärpta påföljder för ett femtiotal brott. Enligt betänkandet kommer det att innebära upp till 16.000 fler utdömda fängelseår per år.
För grova ekobrott föreslås till exempel att minimistraffet fördubblas. För grovt vållande till annans död ska minimistraffet höjas från ett till två år, medan maxstraffet för grov våldtäkt höjs från tio till tolv år.
En ny straffskärpningsregel enligt dansk modell ska även göra det möjligt att döma ut dubbla straff för brott som kopplas till kriminella nätverk, skjutningar eller sprängningar på allmän plats. Dock föreslås inte att dubbla straff automatiskt ska utdömas.
En annan del av förslaget är att domstolar inte längre ska visa samma hänsyn till gärningsmannens privata omständigheter. Det ska till exempel inte längre vara en förmildrande omständighet att en dömd person riskerar att förlora sitt arbete.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2028.