United Nations Photo/CC-BY-NC-ND

Svenska skattemiljarder finansierar FN-byråkraternas lyxliv

Publicerad 26 september 2013 kl 10.06

Inrikes.Varje år skickar Sverige flera miljarder kronor kontant till FN – pengar som de får göra vad de vill med. På så vis finansierar de svenska skattebetalarna de FN-anställdas luxuösa livsstil, enligt SvD:s Jenny Nordberg.

Gilla artikeln på Facebook

Nordberg, som varit i kontakt med tjänstemän på UD, berättar att Sverige de senaste tre åren skickat 24 miljarder kronor i gåva från de svenska skattebetalarna till FN. Hälften av summan får FN spendera på vilket sätt de vill, eftersom "Sverige sätter en stolthet i att inte ställa några frågor eller krav", skriver Jenny Nordberg i sin kolumn.

Enligt de källor hon talat med ser FN-byråkraterna de svenska skattemiljarderna som en julklapp som bland annat går till att ge julbonusar till de redan mycket högt avlönade tjänstemännen "när UD panikskickar miljarderna som blivit över i biståndsbudgeten rakt in i detta FN:s svarta hål".

Tre fjärdedelar av många FN-organs budget går redan till löner och förmåner, ett system som Sverige enligt Nordberg hjälper till upprätthålla genom att agera "jultomte" och ge skattemiljarder till förmån för byråkraterna, som redan lever extremt privilegierade lyxliv.

"En tjänsteman på mellannivå har skattefri miljonlön, subventionerat lyxboende för hela familjen, tillgång till de dyraste privatläkarna, gratis privatskolor och Ivy League-universitet för alla barn. De flyger helst bara första klass", skriver Jenny Nordberg.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Uppgifter från Netanyahu bakom IAEA-rapport som påstår att Iran utvecklar kärnvapen

Omstritt sanningsvittne bakom organets nysläpp. Men rapporten hotar ändå att torpedera Donald Trumps försök att skapa fred i Mellanöstern.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Supande boomers problem för hemtjänsten

Fler äldre dricker för mycket.. Nu varnar Socialstyrelsen för aggressivitet och krav på alkoholservering.0 

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0