Nordeachef häktad för grova ekobrott

Publicerad 20 februari 2021 kl 17.43

Inrikes. En chef på storbanken Nordea misstänks ha läckt hemlig information till någon i en familj med kopplingar till ett investmentbolag. Informationen har använts för att tjäna "miljoner" på insideraffärer, uppger åklagaren. Nu har chefen och två ytterligare personer häktats, skriver Dagens Juridik.

Dela artikeln

Nordeachefen är på sannolika skäl misstänkt för grovt insiderbrott den 18 december 2019 samt mellan den 31 augusti och 16 september 2020 respektive 1 och 25 september 2020.

– Misstanken är att han har fått information i sin yrkesroll och har missbrukat den, säger Kammaråklagare Pontus Hamilton på Ekobrottsmyndigheten till Dagens Juridik.

Stockholms tingsrätt har häktat bankchefen med restriktioner. Enligt åklagaren ska han ha läckt hemlig bankinformation till en "familj" där en av männen i familjen är vd för ett mindre investmentbolag. Den mannen misstänks nu också på sannolika skäl för grovt insiderbrott.

Den tredje häktade är en äldre närstående till bolags-vd:n, som är ordförande i samma investmentbolag. Han misstänks också för grovt insiderbrott.

– Det rör sig om miljonbelopp, säger Hamilton.

Hamilton säger att bestämmelserna i rättegångsbalken som förbjuder åklagare att ta meddelanden mellan närstående i beslag ofta är ett problem i familjerelaterad brottslighet, men att det inte varit något problem i det här fallet eftersom den person som lämnat insiderinformationen finns utanför familjen.

Förbudet gäller annars både skriftliga meddelanden mellan den misstänkte och en närstående, och meddelanden mellan sådana närstående inbördes, men bara om meddelandet finns kvar hos den misstänkte eller någon i dennes närståendekrets.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0