Asylkaoset
Alexander Helberg, © IC Hendel

Norge: Extra bidrag om du åker hem frivilligt

Publicerad 25 april 2016 kl 14.42

Inrikes. Från och med idag kommer de första 500 asylsökarna i Norge som frivilligt anmäler sig för att åka hem få ett extra bidrag på 10.000 norska kronor, rapporterar NRK.

Dela artikeln

Invandrings och integrationsminister Sylvi Listhaug uppger att lösningen kommer att leda till att pengar sparas.

– Vi kommer att stimulera fler människor att återvända frivilligt genom att betala lite mer pengar som de får med sig när de lämnar landet. Vi kommer att spara en hel del pengar på det, det är dyrt att ha folk i mottagningssystemet, säger Listhaug enligt NRK.

För att få rätt till återvandringsbidraget måste invandraren ha sökt asyl i Norge som första land och ha kommit in i landet före den 1 april i år.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0