Coronakrisen i ekonomin

Norges arbetslöshet den högsta sedan 30-talet

Publicerad 25 mars 2020 kl 09.10

Ekonomi. Coronakrisen har redan lett till att många människor har förlorat sina arbeten runt om i världen. I Norge är arbetslösheten nu uppe i nivåer som inte skådats sedan den stora depressionen på 1930-talet.

Dela artikeln

Enligt den norska myndigheten Nav har arbetslösheten i landet ökat till 10,9 procent – från drygt 2 procent för en månad sedan, rapporterar TT.

"Utvecklingen under de senaste två veckorna saknar motstycke", uppger Nav-chefen Sigrun Vågeng.

Som oljeproducent är Norge särskilt hårt drabbat av krisen, som lett till ett priskrig på oljemarknaden. Oslobörsen har rasat med 30 procent på en månad och den norska kronan är nu till och med mindre värd än den svenska.

Norges regering har sedan tidigare agerat betydligt kraftigare än den svenska för att förhindra smittspridningen, bland annat genom att stänga sina gränser och stänga skolor och förskolor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 185715152


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0