Norska stortinget tackar nej till Greta

Publicerad 2 juni 2021 kl 15.29

Utrikes. Norska Miljöpartiet ville bjuda in den svenska klimataktivisten Greta Thunberg till att hålla tal i stortinget. Men nu säger en majoritet bland de andra partierna nej till förslaget, rapporterar Nettavisen.

Dela artikeln

Fremskrittspartiet gick redan i måndags ut och gjorde tummen ned för det miljöpartistiska förslaget.

Partiledaren Sylvi Listhaug konstaterade att stortinget och det norska folket inte hade något behov av "domedagsprofetior" och att bli uppläxade av Greta.

Nu får partiet medhåll från socialdemokratiska Arbeiderpartiet, Høyre och Senterpartiet.

– Stortingets talarstol är folkets valda representanters talarstol. Därför blir det ett nej från oss till Greta Thunberg. Hon är inte norsk och hon är inte folkvald, säger Høyres gruppledare Trond Helleland enligt Nettavisen.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysklands stängda gränser: 300.000 nya invandrare under 2025

Nu kommer facit. Merz "migrationsvändning" visade sig vara en lika stor bluff som Tidögängets "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0