Per Sandberg (FrP) tillsammans med Norges finansminister Siv Jensen (FrP).

Norskt förslag: Skicka tillbaka invandrarna till Afrika

Publicerad 2 maj 2015 kl 14.43

Utrikes. De hundratusentals afrikanska invandrare som försöker ta sig med båt till Europa varje år ska skickas tillbaka till Afrika igen, det anser företrädare för norska Fremskrittspartiet.

Dela artikeln

I ett politiskt förslag menar flera tunga partiföreträdare, bland dem tidigare partiledaren Carl I Hagen och vice partiledaren Per Sandberg, att det är nödvändigt att skicka tillbaka migranterna till Afrika för att råda bot på situationen på Medelhavet, rapporterar Aftenposten.

"För att förhindra fortsatta drunkningsolyckor i Medelhavet anser FRP att skeppsbrutna som räddas sätts i land i det land båten kom ifrån i Nordafrika, istället för att ta med dem över havet till Europa. Detta medför en lång rad uppenbara fördelar", skriver lokalavdelningen i Oslo i ett förslag innan man listar fyra fördelar med den lösningen:

"1. Det kommer att göra det mindre attraktivt att försöka ta sig till Europa via havet. Därmed minskar man trycket på mottagningarna i Europa.
2. Det kommer att göra det lättare att hjälpa flyktingar i Nordafrika, eftersom man då kommer kunna hjälpa fler med de medel som de europeiska länderna avsätter.
3. Det kommer att medföra konstruktiv och sund verksamhet i området, något som kommer att vara ett viktigt bidrag till att utveckla dessa länder efter decennier av diktatur, krig och religiös och politisk extremism.
4. När flyktingarna tas om hand i sitt närområde så blir det lättare att repatriera dem när tiden är mogen för det."

Från vänsterhåll är man dock kritisk till att bara hjälpa invandrarna på plats och vill även att 10.000 syriska invandrare ska få komma till Norge som kvotflyktingar. Det är däremot något som FRP:s vice partiledare Per Sandberg motsätter sig.

– Det är naturligt att vi pratar med Kristdemokraterna och Venstre om kvotflyktingar medan vi handlägger den reviderade budgeten. Men vår utgångspunkt för 2015 är noll utifrån den budget vi redan har för i år, säger han.

Sandberg anser dessutom att vänsterns förslag är "oseriöst" och menar att man kan hjälpa en kvarts miljon flyktingar på plats i Afrika och Mellanöstern för samma prislapp som det skulle kosta att ta emot 10.000 invandrare i Norge.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 761771565


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Utrikes

Tobias Hübinette hyllar böter för elever som gjorde kinesögon

"Gjorde rasifierande gester.". Nu har eleverna fått be om ursäkt till thailändska folket.0 

Både Zelenskyj och Netanyahu till Grahams begravning

Få gjorde så mycket för krigen – nu hedras Lindsey Graham.. Netanyahu ska även besöka Trump för sjunde gången sedan förra året.0 

Avaktar med att angripa USA med allierade. Beskedet kommer sedan Trump tvingats bromsa kriget efter larm från Pentagon.0 

Zelenskyj nekar till uppgifter om kokain

Vittnesmålet: "Uppspelt och snörvlande".. Men den ukrainske presidenten uppger att uppgifterna om honom själv är oriktiga.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0