Asylkaoset
Migrationsverkets reception på Restad gård.

Nu får nyanlända registrera asylsökare

Publicerad 13 november 2015 kl 15.31

Inrikes. För något år sedan sökte assistenterna på den tillfälliga ansökningsfunktionen i Vänersborg själva asyl i Sverige. Nu registrerar de andra asylsökare som väller in i landet, skriver Migrationsverket på sin hemsida.

Dela artikeln

På bara några veckor skapade asylprövningsenheten i Vänersborg en tillfällig ansökningsfunktion. De fem assistenterna höll på med sitt etableringsprogram när Migrations­verket hörde av sig till Arbets­förmedling i slutet av september.

Idén kom från Donny Johansson, en av asylprövningsenhetens teamledare som tidigare arbetat på Arbetsförmedlingen. Han föreslog att personer i etableringsfasen skulle anställas som tillfälliga assistenter. Sedan gick det fort.

 – Jag pratade med vår enhetschef Liselotte Falk en tisdag. Måndagen därpå var de på plats och fick introduktion. Och dagen efter var de i full gång med att ta fingeravtryck och fotografera, säger Donny Johansson.

De fem assistenterna har arbetat sedan början av oktober. De har tillfälliga anställningar på två månader.

– Jobbet är roligt. Och vi vet hur de sökande känner eftersom vi själva varit asylsökande, säger systrarna Samah och Maram Al-Rifaie.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0