Bostadsbubblan

Nu kostar nybyggda lägenheter lika mycket som gamla

Publicerad 17 oktober 2018 kl 11.44

Ekonomi. Medelutropspriset på nyproducerade lägenheter och lägenheter på andrahandsmarknaden ligger nu på samma nivå. Trenden syns i Stockholms län, och är som allra starkast i Stockholms kommun, enligt bostadssajten Booli.

Dela artikeln

– Historiskt har trender på marknaden ofta börjat i Stockholm, så det är rimligt att anta att trenden snart syns även på andra håll i landet, säger Matilda Adelborg, pressansvarig på Booli.

I september kostade en nyproducerad lägenhet ungefär 71.000 kronor per kvadratmeter, och snittet för en lägenhet på andrahandsmarknaden var runt 69.000 kronor per kvadratmeter (medelutropspris per kvadrat).

Priserna på nyproducerade lägenheter har minskat, medan successionslägenheterna har ökat i pris.

– En stor del av de nyproducerade lägenheter som lades ut för ett år sedan har prissänkts. Samtidigt ser vi att de nyproducerade lägenheter som läggs ut nu har ett lägre pris som är anpassat till det nya marknadsläget, säger Matilda Adelborg.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0