Nu ökar antalet asylsökare igen

Publicerad 11 januari 2020 kl 11.28

Utrikes. Under förra året kom det cirka 500 fler asylsökare till Sverige än året innan. Nu kommer allt fler från Syd- och Centralamerika, uppger SR Ekot.

Dela artikeln

Massinvandringen till Sverige fortsätter precis som innan, trots regeringens antydningar om en låg invandring.

Förra året delades det ut hela 120.000 uppehållstillstånd. Dessutom ökade antalet asylsökare.

Totalt sökte 21.958 personer asyl i Sverige under 2019, vilket är en ökning med nästan 500 personer mot året innan.

Enligt Ekot ökar antalet invandrare från Syd- och Centralamerika. De senaste fem åren har antalet från den gruppen mer än femdubblats från runt 300 till närmare 1.800 personer, varav de flesta har sitt ursprung i Colombia, Nicaragua, Venezuela och Peru.

Även invandringen från Uzbekistan har ökat rejält. De största grupperna är dock fortfarande asylsökare från Syrien, Iran och Irak, även om antalet från dessa länder minskat något.

Migrationsverkets biträdande rättschef Carl Bexelius menar dock att det kan bli svårt för latinamerikaner att få giltigt uppehållstillstånd.

– Problemen i de här länderna i Syd- och Latinamerika är huvudsakligen kopplade till det sociala och ekonomiska, att det finns kriminalitet, men att det inte egentligen är de enskilda individerna som är föremålet för kriminaliteten. Det finns alltså inte en sådan utsatthet att man når upp till förföljelsebegreppet i utlänningslagstiftningen, säger han till Ekot.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 105856149


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0