Bostadsbubblan

Nu säljs nästan var fjärde bostad under utropspris

Publicerad 3 mars 2019 kl 11.49

Ekonomi. Nya siffror från bostadssajten Booli visar att allt fler bostadsförsäljningar slutar under utropspriset. Det senaste halvåret har drygt 22 procent av bostäderna ett slutpris som är lägre än utropspriset.

Dela artikeln

Nästan en fjärdedel av bostäderna i landet säljs till ett slutpris som är lägre än utropspriset. I alla tre storstäder säljs en större andel villor till ett lägre pris än utropspriset jämfört med tidigare år.

– Tittar man på hur stor andel av objekten som går upp i pris är det betydligt färre det senaste halvåret jämfört med både 2016 och 2017. Siffrorna visar också att allt fler lägenheter säljs till annonserat pris, säger Matilda Adelborg, pressansvarig på Booli.

I två av tre storstäder har andelen lägenhetsförsäljningar under utropspris ökat. 

– Generellt är det fler bostäder som säljs under utropspris än tidigare. Undantaget är Stockholms kommun, som är den enda storstad där andelen lägenheter som sålts under utropspris minskat sedan förra året, säger Matilda Adelborg.


Nyheter från förstasidan

Vance: "Jag tror bara på de konspirationsteorier som är sanna"

Vicepresidenten slår tillbaka – och ger exempel. "En konspirationsteori är något som var sant sex månader innan media erkände det."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0