Nu stoppas alla flyg mellan Sverige och Storbritannien

Publicerad 5 april 2020 kl 13.00

Inrikes. Samtliga kommersiella flyg mellan Sverige och Storbritannien stoppas från och med den 9 april. Det meddelar den brittiska ambassaden, enligt SVT Nyheter.

Dela artikeln

Twitter uppmanar ambassaden britter som befinner sig i Sverige att så snart som möjligt ordna boka en hemresa om de vill undvika att bli strandsatta.

British Airways har tre sista schemalagda flygningar från Stockholm till London: en på måndag, en på onsdag och en på torsdag.

När det brittiska flygbolaget nu ställer in senare resor innebär det att inga kommersiella flyg kommer att gå mellan Sverige och Storbritannien efter den 9 mars.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0