Karin Tegmark Wisell.

Ny chef för FHM

Publicerad 28 oktober 2021 kl 15.16

Inrikes. Regeringen har i dag beslutat att utse Karin Tegmark Wisell till ny generaldirektör för Folkhälsomyndigheten. Det meddelade socialminister Lena Hallengren på en pressträff.

Dela artikeln

Karin Tegmark Wisell är i dag biträdande statsepidemiolog och avdelningschef vid avdelningen för mikrobiologi vid Folkhälsomyndigheten.

– Jag är mycket glad över att Karin Tegmark Wisell har tackat ja till uppdraget. Hon är synnerligen välkvalificerad. Hon har rätt kompetens, rätt erfarenhet och en stark vilja att föra Folkhälsomyndigheten vidare, säger Lena Hallengren.

Karin Tegmark Wisell är till yrket överläkare och disputerad specialist i klinisk bakteriologi. Hon har arbetat vid Smittskyddsinstitutet och sedermera Folkhälsomyndigheten sedan 2007.

Hon tillträder som generaldirektör den 1 november 2021.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0