Ny handlingsplan ska skydda minoriteter från "svenskt förtryck"

Publicerad 3 april 2012 kl 10.38

Inrikes.En ny handlingsplan ska skydda minoriteter från svenskars övergrepp i den skånska staden Malmö. Det meddelar kommunens politiker som hoppas att handlingsplanen ska lösa många av de problem som staden dras med.

Gilla artikeln på Facebook

Statens nya minoritetslagstiftning tvingar landets kommuner att ta fram en handlingsplan som tillgodoser minoriteters rättigheter och nu har politiker i den mångkaotiska staden Malmö skickat ut sin handlingsplan på remiss.

– Sverige har en mörk historia av förtryck när det gäller hur minoriteter har behandlats. Med förslaget till minoritetsplattform tar vi ett samlat grepp för hur Malmö stad ska bli bättre på att främja minoriteternas rättigheter, säger Hanna Thomé (V), kommunalråd med ansvar för antidiskriminering, i ett pressmeddelande.

Syftet med handlingsplanen är att rättigheterna att känna sig diskriminerad ska bli fler för Malmös invandrare och därför är Malmö stad intresserad av vad stadens minoritetsbefolkningar har att säga i frågan.

– En bärande tanke i planen är samrådsförfarandet. För att antidiskrimineringsarbetet ska bli framgångsrikt är det av yttersta vikt att den diskriminerade gruppen själva får definiera vad som behöver göras, fortsätter hon Hanna Thomé.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Fick kvarts miljard i bidrag – gör kvarts miljard i vinst

Bonnier fortsätter leva gott på politikernas mediestöd. Vänsteliberala familjens lokaltidningar en skattefinansierad vinstmaskin.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

SD öppnar för Nato-kärnvapen på svensk mark

Ändrar sin hållning.. "Skulle öka avskräckningen gentemot Ryssland."0 

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0