Nya mätningen: Centern rasar och MP åker ur riksdagen

Publicerad 10 januari 2019 kl 18.16

Inrikes. Det går inte så bra för den globalistiska Centerledaren Annie Lööf. I ytterligare en mätning går nu Kristdemokraterna kraftigt om som Alliansens näst största parti.

Dela artikeln

Det är Demoskops januarimätning, beställd av Expressen, som visar att Annie Lööfs strategi inte verkar fungera särskilt väl.

Hennes parti minskar med 1,5 procentenheter och får nu inte mer än 6,9 procent av väljarstödet.

Det är betydligt mindre än de 8,6 procent man fick i valet.

Samtidigt ökar Kristdemokraterna med 1,9 procentenheter och blir därmed Alliansens klart näst största parti med 7,7 procent av rösterna.

– Det är en dramatisk utveckling om man drar sig till minnes hur uträknade KD var, säger Demoskops vd Anders Lindholm till Expressen.

Moderaterna rasar också med 1,8 procentenheter till 17,1 procent. Sverigedemokraterna är därmed Sverige näst största parti på 1,9 procent, men backar också, med 1,2 procentenheter.

Miljöpartiet backar med 0,3 procentenheter och åker ur riksdagen på 3,8 procent. Liberalerna får 4,5 procent.

Sammantaget får de rödgröna 42,1 procent av rösterna, och Alliansen 36,2 procent.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0