Som en reaktion på situationen i Ukraina har EU har sedan tidigare infört sanktioner mot 33 riska makthavare, däribland vice premiärminister Dmitry Rogozin och Putins rådgivare Vladislav Surkov.
Under ett möte med medlemsländernas EU-ambassadörer idag förväntas listan utökas med ytterligare 15 namn. De drabbade kommer att få sina tillgångar i EU frysta och nekas inresetillstånd i unionen.
Även USA:s president Barack Obama, som befinner sig i Manila, tillkännagav under dagen en ny uppsättning sanktioner, som ska riktas mot såväl personer som företag och försvarsindustrin.
– Vi får en bättre position att avskräcka herr Putin om han ser att världen är enig, och att USA och Europa är eniga, snarare än att det här bara är en amerikansk-rysk-konflikt, sade Obama enligt SR.