Nyhetssajt hånas för ko-inlägg

Publicerad 22 februari 2021 kl 14.22

Inrikes. Nyhetssajten Bulletin.nu väcker munterhet i sociala medier med ett Instagram-inlägg med en bild på ledsna kor som snart ska tvingas ut på grönbete och en text av en "kobonde" som beklagar sig över att Sverige "tvingar" ut sina kor på bete om vårarna.

Dela artikeln

"Vi är ensamma i världen om att behöva tvinga ut våra djur på bete. Beteslagen är ett bevis på hur dumt det kan bli i Sverige är inte vetenskap får driva fram lagar, utan politiker sagotanter ska bestämma hur djur ska ha det", skriver en kobonde i citatet som Bulletin.nu publicerar.

Inlägget har mötts av kritik i sociala medier där flera skribenter undrar hur redaktionen, baserad på Kungsgatan i Stockholms innerstad, har kunnat köpa påståendet. Eller för all del hur en bonde kan tro att kor behöver "tvingas" ut på grönbete.

"Den bonden har nog aldrig sett ett kosläpp", skriver användaren Lena Rosenquist.

Kosläpp i Halmstad:


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0