Asylkaoset

Nytt dagsrekord för asylinvandringen

Publicerad 4 november 2015 kl 22.44

Inrikes. Onsdagen går mot ett nytt dagsrekord med 1.800 nya asylsökanden vid 18-tiden. Försämrade förhållanden i Tyskland gör att Migrationsverket varnar för ett ökat tryck och i brist på sängplatser huserar nu verket invandrarna i sina egna kontor.

Dela artikeln

Den senaste veckan har drygt 8.400 nya asylsökare hunnit registreras i Migrationsverkets system, men hur många nya invandrare som de facto har kommit vet ingen. Klart står i alla fall att onsdagen kommer bli en ny rekorddag. Redan klockan 18 hade över 1.800 nya asylsökanden registrerats och siffran förväntas öka under kvällen.

Den våldsamt ökande invandringen gör att sovplatserna nu börjar ta slut. Som en nödåtgärd tvingas Migrationsverket i natt att husera migranterna i sina egna kontor.

– Vi ordnar madrasser i väntrummen och mat på plats, säger Mikael Ribbenvik, ställföreträdande generaldirektör på Migrationsverket, till Expressen.

I huvudkontoret i Norrköping sover i natt 100 migranter, men enligt Ribbenvik är det flera kontor i landet som i natt omvandlas till flyktingförläggningar.

Orsaken till det ökande trycket är försämrade förhållanden i Tyskland, enligt Migrationsverket. Just nu väntar 5.000 nya migranter i Rostock, på färjan som ska ta dem till Sverige.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0