Nytt utbrott av apkoppor

Publicerad 8 augusti 2024 kl 18.07

Utrikes. WHO har hållit ett krismöte på grund av nya larmrapporter om spridningen av apkoppor i Afrika, rapporterar AP.

Dela artikeln

Den afrikanska smittskyddsmyndigheten ACDC höll en pressträff där läkaren Jean Kaseya förklarade att ökningen av fall i Afrika främst beror på virusmutationer.

Fallen har ökat med 160 procent jämfört med samma period 2023, med 887 nya fall rapporterade senaste veckan. ACDC utreder orsakerna till ökningen och överväger att utlysa ett interkontinentalt nödläge.

Erik Sturegård, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, beskrev i en intervju med Studio Ett situationen som allvarlig, särskilt i Kongo, men också på grund av spridningen till andra länder.

Han förklarade att det pågående utbrottet i världen och Sverige orsakas av den västafrikanska varianten, clade 2b, som sprids kontinuerligt och orsakar enstaka fall och mindre utbrott.

Denna variant är mindre farlig än den dödliga clade 1 som härjar i Kongo och centrala Afrika.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 178505496


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0