ÖB: "Försvaret av Sverige börjar vid Natos yttre gräns"

Publicerad 1 april 2024 kl 16.04

Inrikes. Försvarsmaktens uppgift är inte längre att försvara Sverige utan även att försvara 31 andra länder i Nato, skriver överbefälhavare Micael Bydén.

Dela artikeln

Det är i en debattartikel i DN som Bydén förklarar att "svenskarnas sak" inte längre "bara är vår egen", som det uttrycks i tidningen.

"Försvaret av Sverige börjar vid Natos yttre gräns. Vi är ingen frontstat, men vi kommer vara vid fronten med förband. Det gäller i fred – inom ramen för Natos avskräckning – och det gäller om Nato behöver gå från avskräckning till försvar", skriver han.

ÖB uppmanar också politikerna att inför höstens försvarsbeslut se till Försvarsmakten får handlingsfrihet.

"Ett stelopererat försvarsbeslut som låser oss i detaljer tjänar vare sig nationell eller kollektiv försvarsförmåga väl", skriver Micael Bydén.


Nyheter från förstasidan

Milei till publiken på WEF: Varför stöder ni pedofiler?

Skällde ut globalisterna. Pekade ut HBTQ- och genusideologi som kriminell "barnmisshandel".0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.