Arkivbild.

Ofredade kvinnor och barn – fick stryk av medborgargarde

Publicerad 24 september 2021 kl 15.27

Inrikes. En man som jagat barn och gjort närmanden mot kvinnor i Perstorp misshandlades av flera gärningsmän på tisdagskvällen. En källa säger att det handlar om ett så kallat medborgargarde, rapporterar SVT.

Dela artikeln

Polisen varnade redan i mitten av september för att mannen riskerade att utsättas för att folk tog lagen i egna händer.

Mannen har bland annat jagat barn och lärare, han ställer obehagliga frågor och är påträngande men inte fysisk eller våldsam. Därför har han inte kunnat frihetsberövas och istället har skolorna börjat bussa sina elever, förbjuda elever att vistas utomhus och andra åtgärder. Många barn vågar inte vistas utomhus.

Den närgångne mannen har tidigare i år utsatts för ett mordförsök, men det är oklart om det har med medborgargardet att göra.

Skolorna har totalt gjort sex anmälningar mot mannen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0