Foto: Adomadom/Creative Commons

Ölandsdementa nekas kristen andakt

Publicerad 24 mars 2012 kl 11.23

Inrikes.Dementa svenskar som på ålderns höst bor på öländska Klockargården har hittills kunnat njuta av kristen andakt. Nu har dock Borgholms kommun förbjudit andakterna med hänvisning till att Sverige är ett mångkulturellt land.

Gilla artikeln på Facebook

Ilskan mot Borgholms kommun växer på norra Öland.

Detta efter att kommunens socialnämnd inte längre tillåter att Klockaregårdens dementa brukare går på kristen andakt i en närliggande idyllisk skola, en tradition som man haft de senaste tolv åren.

Det är den gamle kyrkvärden Gunnar Berg som har arrangerat andakterna och han är besviken över kommunens beslut.

- Jag tycker väldigt illa om beslutet. Tycker synd om de här människorna som älskat sammankomsterna och nu inte får gå på det här, säger han till SR.

Borgholms kommun förklarar att anledningen till att dementa svenskar inte längre får utöva sin kristna kultur är att Sverige numera är mångkulturellt och att det då finns andra kulturer i landet.

- Det finns flera religioner i vårt mångkulturella samhälle. Det är därför vi inte kan erbjuda en religiös åskådning här, säger Anna Hasselbom Trofast på socialförvaltningen.

Hur många muslimer som de facto bor på norra Öland är oklart, men Stina Klara Hjulström från Demensförbundet menar att den då enklaste lösningen vore om kommunen anlitade en imam också, istället för att beröva de dementa på sin uppskattade andakt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 354795


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 354796


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0