Orbán vill bygga kristen allians med Kurz

Publicerad 4 oktober 2019 kl 18.43

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán hyllar nu Österrikes återvalde förbundskansler Sebastian Kurz. Den ungerske ledaren hoppas på en förnyad allians mellan länderna som kan frambringa ett nationsvänligt EU.

Dela artikeln

Innan den så kallade Ibiza-skandalen i Österrike hade landets regering inlett ett samarbete med Ungern för att stoppa EU:s försök att införa en påtvingad omfördelning av invandrare från tredje världen mellan medlemsländerna.

– En central fråga för EU är att stoppa illegal invandring och att utveckla hjälp på plats i hemländerna. Att bara omfördela invandrare i Europa fungerar inte, sade Sebastian Kurz under en gemensam pressträff med Viktor Orbán i januari 2018.

Efter Kurz storseger i det österrikiska nyvalet förra söndagen uppmanar nu Orbán till ett nytt samarbete länderna emellan.

Han hoppas att Österrike och Ungern ska kunna bilda en nationalistisk kristen allians.

– Detta valresultat, som utgör ett tydligt regeringsmandat för dig och ditt parti, indikerar återigen att Österrikes medborgare stödjer en konsekvent politik som bygger på kristna värderingar och ger stabilitet till dem, säger Orbán enligt MTI.

Den ungerske ledaren hoppas på ett fortsatt samarbete baserat på just dessa gemensamma värden. Detta i syfte att förbättra regionens konkurrenskraft och "skapa ett EU som bygger på starka nationer", tillägger han och kallar Kurz valseger för en "övertygande" sådan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 396922137


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Norsk diplomatson skulle ärva Epstein – hittad död

Locket på direkt.. "Att spekulera om samband är både oförsvarligt och ovärdigt."0 Plus

USA drar tillbaka 5.000 soldater från Europa efter tyska kritiken

Packar ihop, för att visa missnöje med Berlin.. Tyskland kvarstår dock som den näst största värden för USA:s globala militära närvaro efter Japan.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0