Orbán: "Inga pengar i världen kan få oss att acceptera HBTQ och massinvandring"

Publicerad 20 januari 2024 kl 09.49

Utrikes. Ungern "kan inte utpressas" att acceptera kulturmarxism, meddelar premiärminister Viktor Orbán.

Dela artikeln

– Det finns inte nog med pengar i världen för att tvinga oss att acceptera massinvandring och för att placera våra barn i händerna på HBTQ-aktivister. Det är omöjligt, säger Viktor Orbán i ett klipp som får stor spridning på sociala medier.

I intervjun berättar den ungerske premiärministern om att EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen sagt att hon har två problem med Ungern, och att det är därför EU fryser det högerstyrda landets medel.

– Det är för att Ungern inte släpper in invandrare och inte tillåter HBTQ-aktivister bland sina barn. Och detta är fel enligt det som de anser att Europa står för. De skyr inga medel för att uppnå detta mål, inklusive finansiella påtryckningar för att lagstiftningen ska ändras.

Orbán fortsätter:

– Inga pengar i världen kan förmå oss att låta dem ta vårt land ifrån oss. Vi kommer inte att skapa det tillstånd som vi ser i västeuropeiska länder: terrorhot, kriminalitet, parallella samhällen – jag kan fortsätta hur länge som helst.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 285605941


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 285605942


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Inrikesministern vill avgå – får inte för Macron

Presidenten är hårt pressad av våldet.. Kaoset på gatorna sprider sig nu till den politiska ledningen.0 

Här slår bosättarna nästan ihjäl Washington Posts fotograf

Brutet revben, fyra brutna ryggkotor och allvarliga handskador.. Nu ifrågasätter Israels premiärminister Benjamin Netanyahu uppgifterna helt.0 

Polis använder tårgas mot demonstranter i Frankrike

Upploppen fortsätter i Paris.. Gula västarna, studenter, gymnasieelever och fackligt aktiva.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus