Bostadsbubblan
SKAKIGT: De så kallade Norra tornen i Stockholm kan bli kända som Norra tornet, om inte bostadsutvecklaren Oscar Properties klarar krisen.

Oscar Properties redovisar bokade lägenheter som sålda

Publicerad 10 maj 2019 kl 10.30

Ekonomi. Den förlusttyngda bostadsutvecklaren Oscar Properties lyckades i veckan övertyga obligationsinnehavare om att förlänga löptiden på stora lån som hotade omkullvälta företaget. Kvartalsrapporten som släppts med anledning av stämman har dock anmärkningsvärda brister.

Dela artikeln

Bland annat redovisas att 20 lägenheter sålts under kvartalet. En närmare granskning av tabeller i rapporten och jämförelser med tidigare rapporterar visar att det totala antalet sålda lägenheter samtidigt minskat med 21 stycken vilket inte rapporterades uttryckligen för att "skönmåla försäljningen", kunde SvD avslöja under gårdagen.

I en kommentar till tidningen uppger Oscar Properties marknadschef Krister Karjalainen att det rör sig om bostäder där kunderna av en eller annan anledningen dragits sig ur avtalen.

Fria Tiders vidare granskning av rapporten visar på ytterligare brister. I tabellen över projektportföljen i kvartalsrapporten för januari till mars i år så anges bland annat "försäljningsgrad" för flera projekt, vilket definieras som "sålda bostäder i förhållande till totalt antal bostäder i projektet". Av en kontrollräkning av tabellen framkommer dock att Oscar Properties börjat inkludera bokade bostäder i siffrorna för försäljningsgrad utan att ange detta.

"Definitionerna är oförändrade mot tidigare perioder", skriver Oscar Properties i kvartalsrapporten. Likväl så ingick inte bokade bostäder i försäljningsgraden för projektet Gasklockan tidigare år.

Fallet i bostadspriser i Stockholmsområdet har slagit hårt mot bostadsutvecklare som har stora mängder lägenheter de inte vill sälja till marknadspris. Oscar Properties gjorde under årets första kvartal en förlust på 77 miljoner kronor, efter att förra året tagit en förlust på en halv miljard kronor.

Fria Tider söker Oscar Properties för en kommentar.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Arab våldtog ”batikhäxa” i Skåne – utvisas på livstid

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0