Österrikes förbundskansler Sebastian Kurz.

Österrike förbjuder "politisk islam"

Publicerad 12 november 2020 kl 16.34

Utrikes. Österrike fortsätter bekämpa islamismen och vill nu bland annat förbjuda "politisk islam", uppger TT.

Dela artikeln

Sedan det brutala terrordådet i Wien förra veckan har Österrike slagit till hårt mot islamister i landet.

Nu planerar man ännu fler åtgärder.

Bland annat vill regeringen införa ett förbud mot "politisk islam".

Personer som döms för terrorbrott ska också kunna hållas inlåsta hur länge som helst.

– Om en psykiskt störd brottsling kan hållas inlåst livet ut för att han utgör ett hot så kan en terrorist som utgör ett hot hållas inlåst livet ut, säger Österrikes förbundskansler Sebastian Kurz enligt TT.

Detta är en del av regeringens "antiterrorpaket", som också innebär fotboja för personer som redan avtjänat straff, ett register över muslimska imamer, indraget medborgarskap, körkort och vapenlicens för terrorister samt utökade möjligheter att stänga radikala moskéer.

Hur det straffrättsliga förbudet mot "politisk islam" ska se ut återstår för regeringen att presentera.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 423006757


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0