Ny överfallsvåldtäktsman härjar i Lund

Publicerad 9 januari 2012 kl 07.19

Inrikes.Två unga kvinnor har under helgen utsatts för överfall i de östra delarna av Lund. Enligt Lundapolisen rör det sig troligen om samma gärningsman i de båda fallen, skriver Sydsvenskan på nätet.

Gilla artikeln på Facebook

På lördagen överfölls en ung kvinna av en man på en gångbana i de östra delarna av Lund. Mannen höll fast kvinnan och tafsade på henne men kvinnan lyckades ta sig därifrån.

På söndagseftermiddagen inträffade en liknande händelse i samma område. På en cykelbana överfölls en ung kvinna av en man iklädd bara kalsonger och en tröja. Även denna gång höll mannen fast kvinnan och tafsade på henne.

– Han beskrivs som en man i 30-årsåldern och vi är väldigt intresserade av att få in tips från allmänheten om de har sätt någonting misstänkt, säger Håkan Klein, inre befäl vid polisen i Lund till Sydsvenskan.

Polisen har med andra ord inte lämnat något signalement på förövaren. Brottet rubriceras som försök till våldtäkt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 648247882


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0