Huovinen-skandalen
Johan Huovinen pratar om "Kremls metoder för att tysta kritiker" i TV4:s "Nyhetsmorgon". Från i slutet av augusti i år.

Paret Huovinen häktas

Publicerad 20 oktober 2023 kl 16.57

Inrikes. Överstelöjtnant Johan Huovinen och hans fru Lena Huovinen, som är anställd av FRA, har nu båda häktats. De misstänks för brott mot rikets säkerhet.

Dela artikeln

Både Johan och Lena Huovinen greps i tisdags och Säpo misstänkta för grov obehörig befattning med hemlig uppgift.

Brottet ska enligt domstolshandlingarna ha begåtts från den första maj i år fram till gripandet.

Johan Huovinen är överstelöjtnant och anställd vid Försvarshögskolan. Han har ofta framträtt i media som expert på Ukrainakriget.

Frun, Lena, är anställd på Försvarets radioanstalt, FRA.

Försökte gömma sig under filt
En källa uppger för SvD att det är hustrun som är den huvudmisstänkta i ärendet.

Lena Huovinen försökte gömma sig under en grön filt när hon fördes in till häktningsförhandlingen. Hon vägrade att ta av sig filten inne i rättssalen, något som häktningsdomaren inte accepterade. Hon tilläts dock att sitta med ryggen vänd mot åhörarna.

Åklagaren ska senast den 17 november 2023 väcka åtal. Om utredningstiden är otillräcklig får åklagaren begära att tiden förlängs. Tingsrätten prövar i så fall om en förlängning ska medges.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S vill ha svar om regeringens syn på Israel

Kristersson säger sig vilja pressa Israel. Samtidigt proklamerar Ebba Busch att "Israel gör världen en tjänst" genom det de just nu gör i Gaza.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.