Huovinen-skandalen

Säpo uppges vakta paret Huovinen i häktet

Publicerad 21 oktober 2023 kl 11.06

Inrikes. Den svenske piloten och författaren Anders Jallai skriver att Säkerhetspolisen sköter bevakningen av överstelöjtnant Johan Huovinen och hans fru Lena i häktet i Sollentuna.

Dela artikeln

"Anledningen är att de dels inte vågar litar på personalen men även att man misstänker självmord eller mordförsök från parets eventuella uppdragsgivare", skriver Jallai på X.

Enligt Anders Jallai är skandalen med paret Huovinen den största sedan Stig Wennerström avslöjades med att ha försett Ryssland med information om i princip hela det svenska försvaret.

I häktet försökte Wennerström redan i oktober 1963 att begå självmord, men räddades till livet. Han hade då fått i sig stora mängder sömntabletter.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här går Miljöpartiet till val på kraftigt höjda bensinpriser

Lovar kostnadschock om de rödgröna vinner valet. "Det kommer att bli dyrare för att vi ska klara klimatomställningen".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.