Partiledarna flyger till Israel – för att festa

Publicerad 19 september 2019 kl 14.30

Inrikes. Flera partiledare och svenska kändisar har bjudits till Micael Bindefelds 60-årskalas i Israel.

Dela artikeln

Mitt i en kris av skjutningar och bombdåd åker nu flera av Sveriges partiledare på kändisfest i Israel.

Det är den inflytelserike judiske festfixaren Micael Bindefeld som fyller 60 år, och som ska fira det i Tel Aviv.

På plats finns bland andra Carola och Ebba Busch Thor, som ska ha åkt med ett specialchartrat planet "där nackskydden på flygplansstolarna pryddes av festföremålets monogram", som Aftonbladet uttrycker det.

Idag reser även Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni och Moderaternas Ulf Kristersson till Tel Aviv för att medverka på festen. Det bekräftar partierna för Expressen.

Enligt Kristerssons pressekreterare Siri Steijer är Bindefeld "en vän sedan länge" till Moderatledaren.

Flera är nu kritiska mot partiledarnas festande, som anses omdömdeslöst.

– Om Bindefeld som bjuder på en ren nöjesresa kan påverka dem eller få uppdrag eller på sikt ha glädje av de här kontakterna, säger juridikprofessor Claes Sandgren till Expressen och påpekar att en åklagare borde titta på det.

"För det första har de viktigare saker för sig just nu än att lägga flera arbetsdagar på att fira Micael Bindefeld. Det är inte bara det egna partiets skuggbudget utan också de pågående samtalen om att stävja gängbrotten", skriver Aftonbladets Lena Mellin.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 204641317


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0