Zoutedrop/CC-BY

Påven kommer att avgå

Publicerad 11 februari 2013 kl 12.19

Utrikes.För första gången på 600 år kommer en påve att avgå frivilligt. Påven Benedictus XVI har meddelat att han kommer att avgå den 28 februari, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

På ett möte under måndagsmorgonen meddelade påven sitt beslut till kardinalerna i vatikanen.

– Efter att upprepade gånger ha öppnat mitt samvete inför Gud, har jag kommit till klarhet om att mina krafter, på grund av hög ålder, inte längre är tillräckliga för att utöva Petrusämbetet, sade Benedictus under mötet och menar att han tog beslutet för kyrkans bästa.

Han är 85 år gammal och har varit påve sedan 2005. Det är mycket ovanligt att påvar lämnar ämbetet frivilligt – det har bara skett tre gånger tidigare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk skräckdomare ska ordna AFD-förbud

Frauke Brosius-Gersdorf, 54, till Tysklands författningsdomstol. "Vi har möjlighet att frånta individer deras grundläggande rättigheter."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0