Arkivbild.

Pedofiler ska identifieras i passet

Publicerad 2 november 2017 kl 14.10

Utrikes. Personer som begått sexualbrott mot barn ska få detta registrerat i sina pass. Det uppger USA:s utrikesdepartement, enligt TT.

Dela artikeln

Det är det amerikanska utrikesdepartementet som nu säger att man kommer att makulera existerande pass som tillhör registrerade sexförbrytare som dömts för brott mot barn.

Därefter ska de få ett nytt pass med texten "dömd för sexbrott mot minderårig". 

Detta gäller även de som ansöker om pass för första gången.

Förändringen görs baserad på en lagändring från 2016 som är till för att stoppa barnsexturism, alltså för att förhindra personer från att åka utomlands och där begå sexbrott mot barn.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0