Kriget i Gaza

Permanent vapenvila i Gaza

Publicerad 26 augusti 2014 kl 21.39

Utrikes. Israel och Hamas har kommit överens om en långsiktig vapenvila i Gaza. Det uppger nu företrädare för båda sidorna i konflikten.

Dela artikeln

Enligt egyptiska myndigheter, som deltagit i förhandlingarna, trädde vapenvilan i kraft klockan 18 svensk tid.

– Detta innebär ett totalstopp för striderna, uppgav den palestinske presidenten Mahmoud Abbas.

En högt uppsatt israelisk tjänsteman bekräftade också för Reuters att Israel hade accepterat den egyptiska förslaget om en "fullständig och obegränsad vapenvila" i Gaza.

Parterna har också kommit överens om "en samtidig öppning av gränsövergångarna mellan Israel och Gaza" enligt det egyptiska utrikesdepartementet.

Kort efter den tidpunkt då vapenvilan var planerad att träda i kraft hördes dock sirener som indikerade att raketattackerna fortsatte i södra Israel, nära gränsen till Gaza, rapporterar Haaretz.

Dödssiffran i konflikten, som inleddes för drygt 50 dagar sedan, har nått 2.120 personer, varav 577 är barn, enligt det palestinska hälsoministeriet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare