USA-kravallerna

Polis skjuten i huvudet under kravaller i Las Vegas

Publicerad 2 juni 2020 kl 10.30

Inrikes. En polis har skjutits i samband med att vänsterextrema "Black Lives Matter" demonstrerade i staden, enligt Las Vegas Sun.

Dela artikeln

Det var när den vänsterextrema gruppen "Black Lives Matter" demonstrerade i Las Vegas sent på måndagen som en polis blev skjuten.

Totalt ska två personer skjutits vid två olika händelser.

Det hela inträffade när motsättningarna mellan de så kallade demonstranterna och polisen "eskalerade", hävdar Las Vegas Sun.

En av de skjutna är polis.

Enligt lokala 8 News Now ska polisen ha skjutits vid kasinot Circus Circus i centrala Las Vegas, och fått en kula i huvudet. De exakta omständigheterna kring händelsen är inte klarlagda.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gangsterrappare spelade på polisens gala mot gängvåld

Bisarra upplägget på kändisgalan "Det räcker!" Initiativtagaren är dömd för att ha hotat "döda bögen" Jimmie Åkesson.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0