USA-kravallerna

Polis skjuten i huvudet under kravaller i Las Vegas

Publicerad 2 juni 2020 kl 10.30

Inrikes. En polis har skjutits i samband med att vänsterextrema "Black Lives Matter" demonstrerade i staden, enligt Las Vegas Sun.

Dela artikeln

Det var när den vänsterextrema gruppen "Black Lives Matter" demonstrerade i Las Vegas sent på måndagen som en polis blev skjuten.

Totalt ska två personer skjutits vid två olika händelser.

Det hela inträffade när motsättningarna mellan de så kallade demonstranterna och polisen "eskalerade", hävdar Las Vegas Sun.

En av de skjutna är polis.

Enligt lokala 8 News Now ska polisen ha skjutits vid kasinot Circus Circus i centrala Las Vegas, och fått en kula i huvudet. De exakta omständigheterna kring händelsen är inte klarlagda.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 239279974


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 239279975


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus