Katie Hopkins: Polisen slog till mot mig

Publicerad 9 november 2019 kl 14.36

Utrikes. Brittisk polis slog till mot alternativjournalisten Katie Hopkins sedan hon rapporterat om ett pakistanskt pedofilgäng i landet, uppger hon själv på Twitter.

Dela artikeln

Enligt Katie Hopkins ska polisen ha slagit till mot en adress som de trodde att hon bodde på.

Bakgrunden är att hon rapporterat om de pakistanska pedofila grooming-gäng som härjat i landet.

Myndigheterna kallar det "domstolstrots" – samma brott som islamkritikern Tommy Robinson dömdes till fängelse för.

– Dessa gäng har precis varit i domstolen. Jag rapporterade bara sådant som redan publicerats för allmänheten, och som spridits av ett stort mediebolag, säger hon i ett videoklipp på Twitter.

– Och jag lade upp det utan någon personlig kommentar. Men jag blev tillsagd att om jag inte tog bort informationen skulle jag ställas inför riksåklagaren för domstolstrots.

Enligt Katie Hopkins ska samma domare som kastade Tommy Robinson i fängelse ligga bakom processen mot henne.

Grooming-gängen har dömts skyldiga för övergrepp mot vita flickor, men en av gärningsmännen ska ha lyckats fly till Pakistan

– Detta är galenskapen i mitt land just nu, säger Hopkins. Våra vita unga flickor våldtas, gärningsmännen lyckas fly utan straff, men det är mig polisen försöker hota.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in.. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0