Polisbeslaget: Flera hundra kilo knark

Publicerad 23 november 2021 kl 15.27

Inrikes. Vid ett tillslag i Södertälje och Strängnäs den 18 november tog polisen flera hundra kilo narkotika i beslag. En man från Stockholm är häktad misstänkt för synnerligen grovt narkotikabrott.

Dela artikeln

Polisen genomförde torsdagen den 18 november ett tillslag mot en adress i Södertälje och en adress i Strängnäs.

Under insatsen påträffade polisen hundratals kilo narkotika och en man frihetsberövades.

Mannen, som är bosatt i Stockholm, häktades under helgen och är nu på sannolika skäl misstänkt för synnerligen grovt narkotikabrott.

Ärendet drivs av polisen i Södertälje i samverkan med andra enheter inom polisregion Stockholm och drivs fortsatt som en del inom ramen för den särskilda satsningen "Tore 3" mot grov organiserad brottslighet.

Nu pågår ett omfattande utredningsarbete med bland annat genomgång av it-forensiska beslag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 650539318


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0