Polischefen efter bombdådet mot polishuset: "Mycket allvarligt"

Publicerad 14 oktober 2019 kl 11.03

Inrikes. Polisen fördömer nu bombdådet som riktades mot myndighetens station i centrala Staffanstorp under måndagsnatten. Enligt polisen kan händelsen sätta "trygghetskänslan i gungning", uppger man på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 05 på måndagsmorgonen som det detonerade ett föremål utanför entrén till polishuset i Staffanstorp.

Polisen påstår nu att detonationen orsakade "mindre skador" på dörren till fastigheten. I Kvällsposten kallas dock explosionen för en "jättesmäll" av en person som bor i samma fastighet och skadorna på dörren beskrivs av tidningen som "stora".

På bilder syns hur rutan på entrédörren förstörts samt hur ett större hål bildats vid låset, där dörren också tryckts in av smällen.

Polisens tekniker har varit plats under måndagsmorgonen för att fastställa orsaken till detonationen. Entrén till polishuset är också kameraövervakad och utredningsläget bedöms som gott, enligt polisen.

– Varje hot eller händelse riktad mot oss är ett allvarligt angrepp mot såväl våra medarbetare som mot polismyndigheten och samhället i stort, säger Susanne Hagström Rosenqvist, polisområdeschef i polisområde södra Skåne.

– Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och är tacksamma över att ingen kom till skada fysiskt. Vi vidtar nu de utredningsåtgärder som behövs och ökar samtidigt vår tillgänglighet och närvaro för att kunna skapa trygghet för medborgarna, säger Patrik Ahrlin, lokalpolisområdeschef i Staffanstorp.

Han fortsätter:

– Det är viktigt att vi har en god samverkan med kommunen och i det arbetet för vi kontinuerliga samtal om trygghet och säkerhet. En sådan här händelse kan sätta trygghetskänslan i gungning och den behöver vi tillsammans omhänderta.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 444563262


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0