Polischefen Erik Nord under "rasismdebatt" på Bokmässan.

Polischefen om BLM-kravallerna: Vi såg det inte komma

Publicerad 8 juni 2020 kl 13.40

Inrikes. Polisen kunde inte förutse att Black lives matter-demonstrationen i Göteborg på söndagen skulle sluta i så mycket våld som den gjorde. Det säger Erik Nord, chef för polisområde Storgöteborg, till GT.

Dela artikeln

De så kallade Black lives matter-demonstrationerna har slutat i upplopp i land efter land.

Så skedde även i Göteborg på söndagen. Folkmassor slog sönder, plundrade, misshandlade och uttalade hat mot svenskar

I sociala medier uttrycker många oro för vad som väntar i framtidens Sverige när svenskar blir en allt mindre etnisk grupp i landet.

Men att det skulle bli så våldsamt, var inget polisen såg komma.

– Det var en situation vi inte hade förutsett skulle bli så pass våldsam, säger polischefen Erik Nord till GT. Den här demonstrationen riktar sig också mot polisen, och vi försöker då hålla en så låg profil som möjligt.

Enligt Nord deltog "riktiga bråkstakar" redan i själva demonstrationståget och skapade bråk i tåget. Dessa demonstrationsdeltagare ville ha kravaller, förklarar han, och påpekar att det tog flera timmar innan polisen hade kontroll på läget.

Polisen har fått kritik för att man inte hade fler patruller på plats. Men enligt Erik Nord är svensk polis en av de minsta i hela Europa, även efter regeringens så kallade satsningar, så att skicka ut fler poliser är lättare sagt än gjort. Dessutom riskerade polisen och andra att smittas av covid-19, något polischefen ser allvarligt på.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313280689


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 313280690


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0