Polisen: Corona kan få brottsligheten i getton att öka ytterligare

Publicerad 8 juli 2020 kl 10.52

Inrikes. På sikt finns det en risk för att brottsligheten kommer öka i så kallade områden – som en långsiktig följd av coronakrisen. Det visar en ny rapport från polisen.

Dela artikeln

Polismyndighetens rapport tittar genom olika scenarier på den möjliga brottsutvecklingen på 1-5 års sikt inom ett antal brottsområden i en utdragen coronapandemi.

Rapporten lyfter särskilt riskerna för att så kallade utsatta områden kommer drabbas hårdare vid en omfattande och långvarig lågkonjunktur, där ökad arbetslöshet kan leda till att fler rekryteras till lokala kriminella nätverk.

Tillkomsten av fler kriminella aktörer kan enligt rapporten i sin tur medföra ökad påverkan i lokalsamhällena vilket försvårar för polisen att verka i områdena.

Rapporten belyser också risken för att sämre ekonomi i andra länder kan öka risken för att fler internationella brottsnätverk begår stölder i Sverige.

– De tidigare stängda gränserna minskade rörligheten under en period, men har inte påverkat i någon större utsträckning utan vi kan snarare se att brottsnätverken har anpassat sig till det nya läget. I takt med att länder fortsätter öppna upp gränserna finns det risk för att nya nätverk kommer till Sverige, säger Linda Staaf, chef för underrättelseenheten på Nationella operativa avdelningen, Noa, i en kommentar på polisens hemsida.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 402774253


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0