Upplopp i Uppsala
Polis i Gottsunda i helgen.

Uppsalapolisen fick order att inte ingripa mot upploppsmakarna

Publicerad 21 juli 2016 kl 19.40
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisen fick order om att inte ingripa mot upploppsmakarna i Uppsala under den gångna helgen. Det skriver en polisman i en debattartikel i unt.se.

Dela artikeln

Erik var en av de poliser som satt fullt kravallutrustad och såg på medan ligister härjade i den invandrartäta förorten Gottsunda och tände eld på den ena bilen efter den andra. Han och hans kollegor hade nämligen fått order om att låta upplopps­makarna hållas.

"Där satt vi rustade med hjälm, benskydd, sköldar, brandsläckare och sjukvårdsmaterial. Till vilken nytta?" skriver han i sin debattartikel.

Istället hade Uppsalapolisen skickat ut så kallad "dialogpoliser" i förorten och försökt sluta en uppgörelse med de kriminella gäng som härjar där. Överenskommelsen gick ut på att de kriminella skulle försöka få stopp på bilbränderna i utbyte mot att polisen skulle hålla sig borta från Gottsunda.

"Det är nu det börjar bli galet. Samhället i form av polisen lägger över initiativet till ordning och trygghet på ett antal kriminella unga män", skriver Erik uppgivet.

Han berättar också att en kvinna kom fram till honom och med gråten i halsen berättade att ligister förstör hennes kvarter. "Det svider något vansinnigt i polissjälen", skriver Erik om att försöka förklara för henne att han fått order om att inte sätta stopp för våldet.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spionmisstänkt diplomat kopplas till Thybergs gayskandal

Dramatiska vändningen. Säpo utreder om spionintrig låg bakom att homosexbilderna skickades till regeringskansliet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Hård SD-kritik mot arabisk allsång

Sågar Malmö stads satsning på "samhörighet".. "Menar de samhörighet med det arabiska samhället?"0 

Krav på att Löfven lämnar S – anklagas för korruption

Ilska när tidigare S-ledaren berikar sig på lobbyarbete.. "Vi vet inte om det är den tidigare socialdemokratiske statsministern eller ett hemligt särintresse som talar till oss."0 

Socialstyrelsen: Ska gå byta kön via nätet

Det ska räcka med ett "digitalt vårdbesök".. Så ska Ulf Kristerssons könsbytarlag tillämpas i praktiken.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0