Upplopp i Uppsala
Polis i Gottsunda i helgen.

Uppsalapolisen fick order att inte ingripa mot upploppsmakarna

Publicerad 21 juli 2016 kl 19.40
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisen fick order om att inte ingripa mot upploppsmakarna i Uppsala under den gångna helgen. Det skriver en polisman i en debattartikel i unt.se.

Dela artikeln

Erik var en av de poliser som satt fullt kravallutrustad och såg på medan ligister härjade i den invandrartäta förorten Gottsunda och tände eld på den ena bilen efter den andra. Han och hans kollegor hade nämligen fått order om att låta upplopps­makarna hållas.

"Där satt vi rustade med hjälm, benskydd, sköldar, brandsläckare och sjukvårdsmaterial. Till vilken nytta?" skriver han i sin debattartikel.

Istället hade Uppsalapolisen skickat ut så kallad "dialogpoliser" i förorten och försökt sluta en uppgörelse med de kriminella gäng som härjar där. Överenskommelsen gick ut på att de kriminella skulle försöka få stopp på bilbränderna i utbyte mot att polisen skulle hålla sig borta från Gottsunda.

"Det är nu det börjar bli galet. Samhället i form av polisen lägger över initiativet till ordning och trygghet på ett antal kriminella unga män", skriver Erik uppgivet.

Han berättar också att en kvinna kom fram till honom och med gråten i halsen berättade att ligister förstör hennes kvarter. "Det svider något vansinnigt i polissjälen", skriver Erik om att försöka förklara för henne att han fått order om att inte sätta stopp för våldet.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Konsumentverket vill totalförbjuda telefonförsäljning

Förslaget i rapport till regeringen.. "Telefonförsäljning berövar konsumenten initiativet och kontrollen."0 

SD-beskedet: Paradigmskiftet kommer igång lagom till valet 2026

Ludvig Aspling: Då börjar invandringen minska.. Nu har Tidögänget delat ut 250.000 nya uppehållstillstånd och 170.000 medborgarskap.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0