Polisen i stabsläge efter dödsskjutning i Örebro

Publicerad 16 juli 2020 kl 11.00

Inrikes. Polisen har gått upp i stabsläge efter att en ledande kriminell man avrättats i Örebro på onsdagskvällen.

Dela artikeln

Det var vid 23-tiden på onsdagen som polisen larmades om en skottlossning på väster i Örebro.

På platsen hittade polisen em livlös person och en förundersökning om mord inleddes.

Samtidigt spärrades platsen av och polisen började knacka dörr samt förhöra vittnen.

"Inga uppgifter om den avlidnes identitet eller ålder kommer att lämnas ut i nuläget", skriver polisen på sin hemsida.

Men enligt uppgifter i Aftonbladet är det en av ledarna för ett kriminellt nätverk som avrättats på platsen. Mordet klassas därför som en särskild händelse och polisen har gått upp i stabsläge.

"Ledare för No Surrender skjuten till döds i Örebro", skriver Expressen.

– Det finns omständigheter som gör att det finns anledning att gå upp i stabsläge. Jag vill inte vidareutveckla det just nu, säger Stefan Wickberg, pressinformatör vid polisen i Bergslagen, till SVT Örebro.

Ingen är gripen för mordet.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0