Polisen: Invandrare har skapat en kriminell "kultur" i Sverige

Publicerad 1 oktober 2020 kl 17.07

Inrikes. Andra generationens invandrare har skapat en "kultur" av kriminalitet i Sverige genom löst sammansatta nätverk. Det säger Linda Staaf från Polisens nationella operativa avdelning, NOA, i Studio Ett.

Dela artikeln

Det var i Studio Ett:s specialsändning om gängbrotten i Sverige som underrättelsechefen vid polisens Nationella operativa avdelning, Linda Staaf, närmare förklarade hur de fungerar.

Enligt henne finns det tre sorters kriminella organisationer i landet. Mc-gäng, klaner och så kallat löst sammansatta nätverk.

De löst sammansatta nätverken beskrivs som "en typ av kultur som bildats i Sverige".

– De löst sammansatta nätverken består ofta av andra generationens invandrare. Man har med sig de här delarna från klanstrukturen med heder och blodshämnd, säger Linda Staaf i Studio Ett.

Det handlar alltså om invandrare som vuxit upp i Sverige men som enligt henne aldrig kommit in i samhället.

Hon påstår att invandrarna troligen känner ett utanförskap och ett "underdogperspektiv" mot svenskarna. Grupperna testar gränser och det funkar ofta eftersom så få hittills satt ner foten, säger Staaf. Därför har våldet kunnat nå "besinningslösa" nivåer, som hon uttrycker det.

Enligt Linda Staaf skulle de kriminella invandrarnas föräldrar aldrig bete sig på samma sätt i sina hemländer utan polisens bestämda uppfattning är att detta är en kultur som kunnat uppstå just i Sverige. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 524660660


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 524660661


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

126 präster kräver att slippa tvingas viga homosexuella

Tar strid mot kyrkomötets nya motion. "Flera kollegor har inte vågat skriva under – av rädsla för repressalier."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

V-källa: Uteslutet att stötta ren S-regering

Motstridiga kraven på rödgröna sidan.. Regeringsbildningen ser ut att bli en svår nöt att knäcka för Magdalena Andersson.0 

Centern bojkottar samtal med S – tills V viker sig

"Finns inte mycket att prata om.". C vägrar blankt sitta i regering med "antisemitiska" Vänsterpartiet. 0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0