Polisen kraftsamlar i förorten – befarar upplopp vid skolstart

Publicerad 16 augusti 2019 kl 18.11

Inrikes. Polisen i Göteborg ökar nu sin närvaro i invandrartäta områden i staden. Detta eftersom skolstart tidigare har inneburit våldsamma upplopp med bilbränder.

Dela artikeln

Det är P4 Göteborg som uppger att polisen kraftsamlar i Göteborgs så kallade utsatta områden. Detta på grund av erfarenhet kring vad skolstarten brukar kunna innebära: oroligheter.

Förra året eldades ett 100-tal bilar upp i Västsverige. Bara vid Frölunda torg satte ungdomar eld på 60 bilar.

– Vi tittar på statistik och vad som har hänt tidigare år och vi har sett en tendens att det kan vara lite oroligt i samband med exempelvis skolstart, säger kommunpolisen Niklas Svensson till P4.

Även på grundskolenivå görs en extra satsning med fler väktare, uppger radiokanalen. Dessa ska bevaka runt skolorna.

Hittills har inget hänt, men enligt polisen kan situationen vända.

Samtidigt uppmanas vuxna att vara ute mer i områdena kommande dagar. Men boende som SR pratar med tror inte det kommer hjälpa. Eftersom gängen inte respekterar polisen, kommer de inte respektera någon annan heller, säger en person som bor i Västra Frölunda.


Nyheter från förstasidan

Varberg Bois: "Inga belägg" för att AFA-ledaren är extremist

Klubben missnöjd med Christian Petersons avslöjande. "Tyvärr är det många som tror att det den här journalisten skriver är sant".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0