Polisen skyller otryggheten på Facebook

Publicerad 22 oktober 2019 kl 21.32

Inrikes. Invånarna i Upplands-Bro känner sig mest otrygga i hela landet. Polisen menar att det beror på att samhällskritiska svenskar styr nyhetsflödet på Facebook, uppger SVT.

Dela artikeln

Enligt Brå:s senaste trygghetsundersökning känner sig 47 procent av människor i Upplands-Bro i Stockholm otrygga när de vistas ute sent i det egna bostadsområdet.

Detta är en katastrofal siffra.

Polisen i området har en hypotes om vad oron beror på: grupper på Facebook.

Den tydliga skillnad som polisen säger sig ha hittat jämfört med andra kommuner är nämligen att det i Upplands-Bro finns "starka Facebook-grupper" som styr informationsflödet som lokalborna tar del av. Exakt vilka grupper det handlar om vill polisen inte säga.

– Om det här är kommuninvånares primära nyhetskälla så är det inte konstigt att trygghetssiffrorna är låga, säger kommunpolisen Magnus Nilsson till SVT Nyheter Stockholm men påpekar samtidigt att det är en hypotes som "inte går att bevisa".

I augusti i år hade det skett fem skjutningar varav två fall med dödlig utgång i Upplands-Bro.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 947412171


Varnish cache server