Polisen slog till mot illegala invandrare – skickade hem dem samma dag

Publicerad 23 oktober 2019 kl 17.22

Inrikes. Tidigare i oktober gjorde polisen ett tillslag mot svarthotell för illegala invandrare i Tyresö. Tillslaget ledde bland annat till att flera personer som inte hade rätt att vistas i Sverige avvisades samma dag.

Dela artikeln

– Vi kan konstatera att det i boendet fanns flera personer som med stor sannolikhet används som svart arbetskraft. Vi kommer fortsätta att ha en god dialog med de myndigheter och kommuner vi kan för att störa ut de som tjänar pengar på att erbjuda sängplatser till personer som antingen är här för att begå brott eller arbeta illegalt, säger Monica Krüger på gränspolisen på polisens hemsida.

Målet med tillslaget var bland annat att hitta en efterlyst person samt att undersöka personers rätt att vistas i landet. Tillslaget genomfördes även i samverkan med Tyresö kommun.

Resultatet blev att 16 personer kontrollerades, varav sju omhändertogs. Fem personer avvisades ur landet samma dag via Arlanda. Två personer sattes också i förvar, enligt polisen.

En anmälan om olaga hotellverksamhet upprättades också.

Det illegala boendet låg i ett villaområde i Tyresö och flera enheter inom polisen i region Stockholm deltog i arbetet.


Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0