Polisen slog till mot illegala invandrare – skickade hem dem samma dag

Publicerad 23 oktober 2019 kl 17.22

Inrikes. Tidigare i oktober gjorde polisen ett tillslag mot svarthotell för illegala invandrare i Tyresö. Tillslaget ledde bland annat till att flera personer som inte hade rätt att vistas i Sverige avvisades samma dag.

Dela artikeln

– Vi kan konstatera att det i boendet fanns flera personer som med stor sannolikhet används som svart arbetskraft. Vi kommer fortsätta att ha en god dialog med de myndigheter och kommuner vi kan för att störa ut de som tjänar pengar på att erbjuda sängplatser till personer som antingen är här för att begå brott eller arbeta illegalt, säger Monica Krüger på gränspolisen på polisens hemsida.

Målet med tillslaget var bland annat att hitta en efterlyst person samt att undersöka personers rätt att vistas i landet. Tillslaget genomfördes även i samverkan med Tyresö kommun.

Resultatet blev att 16 personer kontrollerades, varav sju omhändertogs. Fem personer avvisades ur landet samma dag via Arlanda. Två personer sattes också i förvar, enligt polisen.

En anmälan om olaga hotellverksamhet upprättades också.

Det illegala boendet låg i ett villaområde i Tyresö och flera enheter inom polisen i region Stockholm deltog i arbetet.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska jägares vapen ska tvångsomhändertas och skickas till Ukraina

SD och regeringen är överens. Staten ska omhänderta privatägda AR-15-vapnen – för vidare transport till Zelenskyj och kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0