Våldtäkt på Gotland

Polisen söker vittnen till våldtäkt i Visby

Publicerad 17 juli 2016 kl 13.19
Av Mattias Albinsson ✉

Inrikes. Polisen i Visby på Gotland söker vittnen till en våldtäkt natten till lördagen.

Dela artikeln

Händelsen ska ha inträffat mellan botaniska trädgården och Stora torget någon gång mellan klockan tre och fem på natten, skriver polisen på sin hemsida.

En blond kvinna som är mellan 30 och 40 år och som var klädd i vita shorts och svart topp utsattes för en våldtäkt. Efter övergreppet rörde hon sig österut mot utkanten av centrala Visby där hon vid sextiden på morgonen kom i kontakt med polis.

Redan under gårdagen berättade Visbypolisens stationsbefäl Björn Tannfelt för Fria Tider att det inte rör sig om en överfallsvåldtäkt.

– Jag vet bara att det inte är en överfallsvåldtäkt. Sättet de känner varandra på, det vet inte jag. Det är helt okänt för mig, säger han idag till Fria Tider.

Vem han är vet man däremot inte. Kvinnan har inte kunnat peka ut honom åt polisen. Nu vädjar polisen till allmänheten om tips och hjälp för att få tag på våldtäktsmannen

– Vi behöver få in vittnesuppgifter om det finns någon som tror sig sett någonting som kan leda oss på traven, säger Tannfelt.

– Ambitionen är att försöka få tag på en person som vi kan misstänka.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 248852042


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 248852043


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus