Husby vid annat tillfälle. Arkivbild: Anders Wahlbom/CC-BY-NC-SA

Polisens rapport om händelserna i Husby

Publicerad 20 maj 2013 kl 18.46

Inrikes.Totalt skadades fyra poliser i samband med oroligheterna i Husby under söndagkvällen och natten mot måndagen. Nu har myndigheten släppt ett pressmeddelande med en sammanfattning av händelsen. Här är polisens egen redogörelse.

Gilla artikeln på Facebook

Strax före klockan 22, söndagen den 19 maj, blev polis beordrad till Husby med anledning av en bilbrand.

I samband med släckningsarbetet utsattes polis och räddningstjänst för stenkastning och situationen urartade till våldsamt upplopp med bränder, skadegörelse och stenkastning. Totalt skadades fyra poliser i samband med oroligheterna.

Västerortspolisen har under dagen haft fler poliser än vanligt i Husby för att kunna möta allmänheten och svara på frågor. Polisen jobbar också vidare med att utreda brotten och identifiera misstänkta gärningsmän.

– Det är tyvärr den breda allmänheten som drabbas av att ett fåtal individer begår brott. Vi försöker genom dialog och samverkan med stadsdelen och med olika föreningar bidra till en ökad trygghet i området. Bland annat genom att få fler vuxna att vara ute på kvällar och nätter.  Polisen har ett stort ansvar för att upprätthålla tryggheten, men vi måste hjälpas åt, säger Jörgen Karlsson, närpolischef i Kista.

 Urval av händelser från polisens rapportering kvällen och natten 19-20 maj:

  • Försök till mordbrand, Oslogatan.
  • Smällare kastas mot moskén.
  • Stenkastning och grov skadegörelse vid Husby torg. Stort antal krossade fönsterrutor mm.
  • En pizzeria sönderslagen.
  • Poliser blir beskjutna med laser.
  • Skadegörelse Husby gårds skola.
  • Brand i miljöstuga.
  • Brand i parkeringsgarage, Nordkapsgatan, ett 50-tal bilar skadade. Ett stort antal boende måste senare evakueras på grund av rökutvecklingen.
  • Bilbrand Trondheimsgatan, spreds till fastighet.
  • Brand Husby gårds skola.

Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Mer från Inrikes

Beslutet: Akilov får inte åka och äta glass

Kriminalvården säger nej till permission.. Terroristen har gjort Hitlerhälsingar och haft IS-flagga i cellen.0 

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0